Felieton Torowego

... kto pierwszy na DTP ... ten lepszy ...

W ramach "Europejskiego Tygodnia Mobilności", w dniach 17 i 18 czerwca zostały zorganizowane Dni Transportu Publicznego (DTP). Podobnie, jak w latach ubiegłych zaplanowano szereg imprez poświęconych promowaniu transportu zbiorowego. Wiele z tych imprez odbyło się na terenie Warszawy. Inauguracja DTP 2022 nastąpiła o godzinie 10 na terenie Zajezdni Autobusowej MZA "R-4 Stalowa" w Warszawie.

Gdy o godzinie 11 przyjechałem na teren zajezdni przy ulicy Stalowej, panował już spory zgiełk. Spośród kilkuset osób, które tutaj przebywały, znaczna ich liczba zajęta była staniem w długich kolejkach do stoisk, na których przedsiębiorstwa komunikacyjne z terenu Warszawy rozdawały zaproszenia i gadżety. Zaproszenia, lub, jak kto woli darmowe bilety były rozdawane na imprezy (zwiedzanie), które miały się odbyć następnego dnia na terenie bocznicy kolejowej "Warszawa-Wola SKM", zajezdni tramwajowej "R4 Żoliborz" i Stacji Techniczno-Postojowej "Kabaty".

Jeżeli jednak ktoś myślał, że przyjdzie o dowolnej porze na teren zajezdni przy ulicy Stalowej i otrzyma wybrane przez siebie zaproszenie, to się zawiódł. Od jednego z kolejkowiczów dowiedziałem się, że tuż po otwarciu bram zajezdni, tłum ruszył biegiem do stoisk po bilety. Zaproszenia znikły ze stoiska SKM w mgnieniu oka. Koleje Mazowieckie nie bawiły się z rozdawaniem papierowych zaproszeń na zwiedzanie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru na Grochowie i w Tłuszczu i rozdały je w ekspresowym tempie przez Internet, za pośrednictwem Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej ... "na pewne grupy zwiedzających po ok. minucie już nie było miejsc" - tak podsumował tą akcję jeden z przedstawicieli SSKS na ich facebookowym profilu.

W tym biletowym zgiełku normalnie zachowała się tylko WuKaDka, która zaprosiła wszystkich chętnych do swojej siedziby w Grodzisku Mazowieckim oraz uruchomiła dla zwiedzających specjalne darmowe pociągi na trasie z Warszawy do Grodziska.

Rozumiem że Metro Warszawskie, Koleje Mazowieckie i Szybka Kolej Miejska nie mogą zamknąć swoich "stacji" na których trwa ciągły ruch pojazdów kolejowych, a dla osób postronnych nie są to zbyt bezpieczne rewiry, ale organizowanie imprez w ramach DTP dla garstki osób jest ... przecież DTP to z założenia impreza otwarta i dla wszystkich.

Tym bardziej należą się słowa uznania dla WKD, która od lat organizuje na swoim terenie imprezy dla wszystkich chętnych i nie ma logistycznego problemu z ich organizacją.

Po obejrzeniu eksponatów zgromadzonych na terenie zajezdni przy Stalowej, zakończyłem imprezowanie w ramach oficjalnego DTP 2022 i udałem się na Dni Transportu Prywatnego, na pobliską ulicę Czynszową, gdzie czekały na mnie historyczne tramwaje. Każdy mógł kupić bilet i przejechać się starym dzyndzajem. Zaproszeń nikt nie rozdawał ... tłumów też nie było!

Witold Witecki - redaktor naczelny

Spis Treści

3 _ ET22-1050 na stacji i na linii
5 _ Pociągi linii S2 na stacji Sulejówek Miłosna
8 _ Drugi peron na stacji Opoczno Południe
15 _ ST48-004 jadąca luzem na stacji Kielce Herbskie
16 _ Budy, pakamery i inne prowizorki cz. 2
18 _ Kierunek Krusze
23 _ Zabytkowe wagony z Konstalu: 4Nj #838 + 4ND1 #1811
27 _ Tunel pod linią kolejową nr 8 w Czerwonej Górce
31 _ Pociąg towarowy z kontenerami systemu Innofreight ... na czele ET22-1063
33 _ ET42-026 jedzie w kierunku Słowika
37 _ Trzy Stonki z Rembertowa
40 _ Class 66166 w Warszawie
43 _ Elektryczne pociągi na stacji kolejowej Mińsk Mazowiecki
46 _ ... w herbskim dzikim parku
49 _ Grochowski Wianek ... spojrzenie zza płotu
52 _ IC MORCINEK w okolicy mostu kolejowego nad Sufragańcem
54 _ Wyprawa na CMK cz.2: Knapówka - Psary - Włoszczowa
57 _ Defekt specjalny Kolejki Mareckiej cz. 2
62 _ Kolejowy Lew EP07-1051 na stacji Kielce
67 _ FAUR L45H Lxd2-264
72 _ Škoda 182 035 na stacji Warszawa Praga

... na okładce ...

Parowóz normalnotorowy Ty45-205. Kiedyś pomnik techniki, a obecnie wrak lokomotywy "wołający" o pomoc. Parowóz stoi na terenie stacji kolejowej Iłowo, obok torów linii kolejowej nr 9 | 7 września 2022

Pobierz | Download