Felieton Torowego

... kolejowy rozchodnik ...

Są takie miejsca na wielu stacjach i przystankach kolejowych, które przeszły we władanie przyrody. Zarastają więc słabo "uczęszczane" torowiska, perony oraz inne miejsca. Wszędzie tam, gdzie nikt z przyrodą nie walczy i nie przeciwdziała powstawaniu dzikich łąk i trawników natura pokazuje swoją siłę. Osobiście nie mam nic przeciwko temu, bo im więcej zielonych terenów, tym lepiej dla nas wszystkich. Jednak przyroda działa niejako obok instytucjonalnej kolei. Proekologiczne działania kolei koncentrują się na pojazdach, szynach, ekranach ... o zazielenianiu terenów kolejowych raczej niewiele słychać.

Niewątpliwie prym w zazielenianiu torowisk i terenów przystankowych wiodą miasta. Szczególnie jest to widoczne na torowiskach tramwajowych. W zeszłym roku Tramwaje Warszawskie położyły rozchodnik wraz z systemem drenażowo-magazynującym na nowych torowiskach w ulicy Grochowskiej. Posadzono dziewięć rodzajów rozchodnika. Efekt jest nie tylko ekologiczny, ale również estetyczny. Wielobarwny kwiatowy dywan robi niesamowite wrażenie. Rozchodnik to najnowszy pomysł na ekologiczne torowiska tramwajowe w Warszawie. Nie należy jednak zapominać, że przez ostatnie lata powstało wiele trawiastych "torowisk" w Warszawie. Miasto deklaruje, że ta tendencja zostanie utrzymana i powstaną kolejne zielone "tory tramwajowe", a jest już ich w sumie 25 km na terenie Warszawy.

W tym roku w Warszawie rozpoczęto budowę zielonych wiat przystankowych - z dachem na którym położony jest rozchodnik. Tego typu instalacja schładza przestrzeń, oczyszcza powietrze, a także umożliwia zatrzymanie do 100 l deszczówki.

Czas na kolej! Czekamy na zielone dachy wiat przystankowych, zielone nawierzchnie peronów, a może kiedyś zielone torowiska ... tak przy okazji zapraszam na stację Sitkówka-Nowiny. Tam przyroda sama stworzyła na asfaltowych peronach zieloną nawierzchnię. Jak dla mnie rewelacja ... szlak został więc przetarty!

Witold Witecki - redaktor naczelny

Spis Treści

3 _ 12 minut nostalgii
6 _ Stacja kolei wąskotorowej Pińczów
9 _ Kierunek Biała Góra
14 _ Ogrodzenie stacji Kielce z ... peronówką w tle
17 _ "Puste przeloty" TLK SZTYGAR z Radomia do Kielc
19 _ Zaekranowany kolejowy przystanek nomen omen Legionowo Przystanek
22 _ Pociągi pod fotograficznym nadzorem: Bocznica Trzuskawica (1)
24 _ Budowa wiaduktu drogowego nad torami linii 8 na kieleckich Piaskach (2)
26 _ Towarowa Warszawa Rembertów
30 _ Przystanek kolejowy Warszawa Mokry Ług w budowie
33 _ Class 66604 FPL. Najcięższe i najdłuższe pociągi w Polsce (1)
35 _ EU07-087 na stacji Kielce
36 _ Pociągi z warszawskiej linii średnicowej
40 _ Drugi mostek za Zagnańskiem
42 _ Kieleckie stacje ciemną nocą - wyzwaniem dla kolejowych fotografów
44 _ Pociągi służbowe Pendolino na stacji Warszawa Wschodnia
47 _ Nasielsk wąski, czyli kilka metrów toru w drodze
50 _ Kładka z Ochoty i Woli
53 _ Wyspowy przystanek kolejowy Kobyłka Ossów cz. 3

pobierz

... na okładce ...

207 kilometr linii kolejowej nr 25. Pociąg pasażerski IC 13105 WITOS do Przemyśla Głównego - trzy wagonowy skład z lokomotywą EP07-1024. | 23 lipca 2021

Pobierz | Download