Felieton Torowego

... wracają pociągi, a pasażerowie? ...

Od 12 grudnia obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Niby nic w tym nadzwyczajnego, bo rozkłady jazdy pociągów zmieniają się cyklicznie, ale wraz z tym grudniowym zaszła na polskich torach pewna istotna zmiana. Z nowym rozkładem jazdy wracają pociągi, których kursowanie zatrzymano. między innymi w ramach "wygaszania popytu".

Po 20 latach przerwy pasażerowie skorzystają z pociągów na trasie Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce, a po 12 latach na trasie Skarżysko-Kamienna - Łódź. W grudniu kolej wraca na zmodernizowane linie: Lubartów - Parczew, Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie i Łódź - Kutno.

Z tym "wygaszaniem popytu" różnie bywało. Nikt oficjalnie nie przyznał się też do tego "zjawiska". Co najwyżej można tu i ówdzie usłyszeć, że wycofywano pociągi z rozkładów jazdy, bo pasażerowie rezygnowali. Owszem pasażerowie rezygnowali z jazdy pociągami, ale mieli do tego powody ... a kolej nie za bardzo się tym przejmowała.

Jednak nie wszystko można zwalać na kolej, jeżeli chodzi o zmniejszenie popytu na przewozy pasażerskie. Krytycy kolei nie zauważają, lub też nie chcą zauważyć, że wielu z nas wybiera własny samochód ... bo jest wygodniej i jest nas na to stać. I tutaj pojawia się problem, który muszą rozwiązać ci, którzy trzymają władzę, bo ten gwałtowny przypływ miłości do samochodów nikomu w ostatecznym rozliczeniu na dobre nie wyjdzie. Samochody to spaliny i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Za wszechobecny smog odpowiadają nie tylko "kopciuchy", ale przede wszystkim samochody, które emitują nam pod nosem olbrzymie ilości zanieczyszczeń. Temu trzeba postawić tamę. Samochody tak bardzo rozpanoszyły wokół nas, że można na nie natknąć się nawet w środku lasu.

Czy pociągi i tramwaje mogą być rozwiązaniem tego problemu. I tak i nie. Z wygodnictwem i miłością do samochodów nikt nie wygra, ale gdy pojawia się alternatywa, to poza wąska garstką tych, co "lepiej wiedzą", pozostali z nas na pewno zastanowią się nad nową propozycją, a wielu przesiądzie się do komunikacji publicznej.

Zapewne dobrym ruchem, zachęcającym do korzystania z usług kolei jest stale rosnąca oferta. Dobra oferta to dużo połączeń i ich pewność, bo nie może być tak, że zabranie miejsc dla ... rowerów.

Witold Witecki - redaktor naczelny

Spis Treści

3 _ Warszawa Gdańska
7 _ Wąskotorowe estakady w rozlewisku Nidy
12 _ Stacja kolejowa Tunel
17 _ Kolejowe rewiry Rembertowa i Olszynki Grochowskiej
20 _ SM42-2583 na stacji Warszawa Rembertów
23 _ Zewnętrznym torem biegnie Zielone Mazowsze
26 _ Przystanek kolejowy Michałów-Reginów vel Poniatów
28 _ Szyny przy stacji kolejowej Sulejówek Miłosna
32 _ EN64-009 i EN57-2050 na kieleckich stacjach
35 _ Dragon E6ACT-007 z nadbobrzańskich chaszczy
37 _ Rdza przyciąga "graficiarzy"
38 _ Kolejarz zawód i pasja
39 _ Tramwaj Spawarka
41 _ Żuraw portalowy PTH 350 z pociągiem układkowym PU1000
43 _ Eksplorację starych szyn na stacji kolejowej Jędrzejów czas zacząć
45 _ Zakład Taboru PKP Kielce
48 _ Mijanka Łączyn
50 _ Zajezdnia WKD bez tajemnic (1)
54 _ Przystanek kolejowy Nowe Dębe Wielkie cz. 2

... na okładce ...

Pierwszy nowy peron (6) udostępniony pasażerom na modernizowanej stacji kolejowej Warszawa Zachodnia | 19 grudnia 2021

Pobierz | Download