Felieton Torowego

... przybywa imprez dla miłośników kolei ...

Miłośnicy kolei w Polsce nie byli przez ostatnie lata rozpieszczanie imprezami, których celem była popularyzacja kolei. Na terenie naszego kraju działa kilka placówek muzelanych i kolei wąskotorowych o charakterze turystycznym oraz jedyna linia normalnotorowa, obsługiwana przez parowozy, na trasie Wolsztyn-Poznań-Wolszyn. To wszystko, na co - na pewno - mogli liczyć sympatycy kolei żelaznych w Polsce.

Poza tym, w niektórych miastach, organizowane są we wrześniu Dni Transportu Publicznego, ale kolei raczej skromnie była reprezentowana na tych imprezach. Od pewnego czasu zaczyna się to zmieniać. Organizowane są przede wszystkim pociągi retro. Prym w tym wiedzie kilka organizacji prywatnych oraz Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce (PKP Cargo).

Od kilku lat zadomowiła się na terenie Warszawy cykliczna impreza Kolej na Wawer, która organizowana jest na jesieni. Główną atrakcją imprezy są wahadłowe przejazdy pociągiem retro na trasie Warszawa Gdańska - Warszawa Falenica.

17 sierpnia tego roku na całodniową imprezę kolejową otworzyły swoje podwoje warszawskie Odolany. Można było zaglądnąć w prawie każdy zakamarek tej lokomotywowni. Przewodnim motywem imprezy była prezentacja wyremontowanej lokomotywy SM42-350 w historycznej malaturze.

W zeszłym roku, na terenie Warszawy, miała miejsce pierwsza edycja imprezy Dzień Transportu. Impreza odbyła się na terenie bocznicy PKP IC na Olszynce Grochowskiej. Licznie przybyli sympatycy kolei mieli możliwość zwiedzania lokomotywowni oraz skorzystania z przejazdu pociągiem retro na trasie Warszawa Grochów - Warszawa Gdańska. W tym roku odbyła się druga edycja tej imprezy. 14 września impreza odbyła się na terenie Olszynki Grochowskiej, a 21 września w Krakowie. W Krakowie, na licznie zgromadzonych sympatyków kolei, czekała parada lokomotyw, a potem wahadłowe przejazdy pociągiem retro pomiędzy stacjami: Kraków Główny - Kraków Płaszów.

Witold Witecki - redaktor naczelny

Spis Treści

3 _ Jędrzejowska wieża ciśnień
6 _ Tramwaje Warszawskie w zajezdni R3-Mokotów: #43 #257 #445
9 _ ET41-122 przejazdem przez Słowik
11 _ Kolejowy fotostop Czerwona Górka
13 _ Pociągi na kolejowych mostach na Czarnej Nidzie
16 _ Pociągi na przystanku Warszawa Wesoła
18 _ Przystanek kolejowy Barcząca
22 _ Małopolskie Impulsy EN63A-001 + EN63A-018 na przystanku Kielce Słowik
24 _ Stacja kolejowa Wyszków
27 _ Pociągi pasażerskie na trzy torowym legionowskim szlaku
30 _ Kolejowe foto miejscówki. Od Gocławka do Olszynki Grochowskiej
34 _ Linia kolejowa nr 569 Radkowice - Brzeziny
35 _ Kolejowe kładki dla pieszych nad torami warszawskich stacji
37 _ Kolejowa Wola czeka na swoich odkrywców
39 _ Wagony z Olszynki Grochowskiej: typ Görlitz 81 i 112ALux
42 _ Szukałem dworca Żelisławice, a znalazłem kupę kamieni
47 _ Biegną pociągi przez Tumlin
50 _ PT-800-27 i ZTU-300-23 na stacji Wąchock
52 _ Przez otwarte okno wagonu. Część 5: Czachówek Górny
55 _ Support wystąpił, ale główny wykonawca nie dojechał ... pociągi nad Trasą Świętokrzyską
58 _ EP08. Rozpędzona historia Agenta Świnki zatrzyma się w krzakach

... na okładce ...

Lokomotywa ET22-003 na stacji kolejowej Kraków Główny na paradzie lokomotyw, zorganizowanej z okazji Dnia Transportu 2019 | 21 wrz 2019

Pobierz | Download